Raspberry Pi Homebridge kurulumu – Bölüm 1

Raspberry Pi Homebridge kurulumu – Bölüm 1

Bir önceki makalede Raspberry Pi cihazlarını çalıştırmamızı sağlayacak olan Raspbian Jessie Lite işetim sisteminin kurulumunu anlatmıştım. Bu bölümde ise Apple iPhone ve iPad cihazlarınız aracılığı ile akıllı evinizi kontrol etmenizi sağlayan Homebridge adlı programın Raspberrry Pi cihazlarına nasıl yüklendiğini detaylı bir şekilde anlatacağım.

Öncelikle komut satırını açmanız gerekiyor.

Windows “Başlat menüsü → Tüm Programlar → Donatılar → Komut Satırı”

macOS “Uygulamalar → Araçlar → Terminal”

Ardından komut satırına aşağıdaki komutu girmeniz ve ‘Enter’ tuşuna basmanız gerekiyor.

ssh [email protected]

Komut satırına girmeniz gereken tüm komutları kopyala – yapıştır yerine elle kendiniz yazarsanız daha doğru olur. Bazı durumlarda sisteminiz kodu hatalı bir şekilde kopyalayabilir, eksik veya fazla boşluk bırakabilir ve bu da girdiğiniz komutu hatalı bir şekilde çalıştırabilir veya hiç çalışmayabilir.

Bu komutu çalıştırdıktan sonra bazen güvenlik sebebiyle karşınıza onay sorusu çıkabilir. İşletim sisteminize göre farklılık gösterebilir ama genellikle yes/no y/n şeklinde şıklar sunacaktır. Satıra yes veya y yazarak onay vermelisiniz.

Bir sonraki adımda Raspberry Pi cihazınızın şifresini girmelisiniz. Bu şifre standart olarak küçük harfler ile “raspberry” olmalı. Komut satırında şifreyi girdiğinizde satırda harfleri, rakamları veya herhangi bir değişikliği sistem göstermez, bu yüzden şifrenizi klavyeye bakarak dikkatli bir şekilde girip “Enter” tuşuna basmalısınız.

Şifreyi güvenliğiniz açısından hemen değiştirmeniz önerilir. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekiyor.

passwd

Ardından bir defa mevcut şifrenizi ve 2 kere kullanmak istediğiniz yeni şifreyi girmeniz gerekiyor.

Raspberry’nizin sistemini giriş yaptığınıza göre ilk olarak bütün güncellemeleri yapmalısınız. Bunun için aşağıdaki her satırı ayrı bir şekilde çalıştırmanız gerekiyor.

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install git make

Komutları başarı bir şekilde çalıştırdıktan sonra cihazınıza node.js yüklemeniz gerekiyor.

Bunun için yine aşağıdaki kodu tek tek çalıştırın

curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | sudo -E bash –

sudo apt install nodejs

node.js paketlerinin doğru bir şekilde yüklendiğini anlamak için node -v komutunu çalıştırmanız gerekiyor. Karşınıza “v9.3.0″ veya daha üst bir sürümün numarası çıkıyor ise herşey yolunda demek.

Bazı eksik yardımcı paketleri de yüklemeniz gerekecek.

sudo apt-get install libavahi-compat-libdnssd-dev

Son olarak ise Homebridge adlı yazılımı yükleyerek kurulumun ilk aşamasını tamamlıyoruz.

sudo npm install -g –unsafe-perm homebridge

Kurulum tamamlandıktan sonra komut satırına homebridge yazarak HomeKit entegrasyonunu çalıştırabilirsiniz. Karşınıza çok sayıda karmaşık hatalar çıkabilir ama son satırda bir QR kod görüyorsanız herşey çalışıyor demektir.