Raspberry Pi cihazına Raspbian Jessie Lite kurulumu

Raspberry Pi cihazına Raspbian Jessie Lite kurulumu

Raspberry Pi cihazınıza Raspbian kurmak için öncelikle ihtiyacınız olacak şeylere bir göz atalım:

  • Raspberry Pi 3 veya Raspberry Pi Zero W – Bu modelleri seçmemizin tek sebebi dahili kablosuz modüllere sahip olmaları. Üzerine Ubuntu kurabileceğiniz başka herhangi bir cihaz işinizi görür. Fakat diğer Raspberry Pi modellerinde ayrıca WiFi ve Bluetooth adaptörleri satın almanız gerekebilir. Bu cihazların fiyatları 50 ila 100 Türk Lirası arasında değişiyor. Şahsen ben Raspberry Pi Zero W modelini tercih ettim.
  • En az 16GB alana sahip microSD hafıza kartı
  • Raspberry Pi cihazınız için bir güç adaptörü ve micro USB kablo
  • Micro SD kart okuyucuya sahip herhangi bir Windows, Mac veya Linux cihaz

Öncelikle MicroSD kartınızı bilgisayarınıza bağlayıp SD Memory Card Formatter adlı uygulama ile SD kartınızı formatlayın.

Link: SD Memory Card Formatter 5.0 for SD/SDHC/SDXC


Raspberry’nin sitesinden Raspbian Jessie Lite işletim sisteminin son sürümünü indirin.

Link: Raspbian Jessie Lite


Daha sonra Etcher isimli uygulayı indirin ve uygulamayı açtıktan sonra daha önce indirmiş olduğunuz Raspbian Jessie Lite işletim sisteminin kurulum dosyasını ‘Select image’ kısmından seçin. ‘Select drive’a’ tıklayarak SD kartınızı seçin ve ‘Flash’ düğmesine bastıktan sonra işletim sisteminin hafıza kartına kurulmasını bekleyin.

Link: Etcher


Bundan sonraki adımda SD kartı bilgisayardan çıkartıp tekrar takmak gerekiyor. Raspberry’ye kablosuz bir şekilde bağlanmak için SD kartın içine 2 adet dosya atmamız gerekiyor.

İlk olarak  ssh adlı tamamen boş bir dosya oluşturmak gerekiyor.

İkinci dosyanın adı ise wpa_supplicant.conf olmalı ve bu dosyanın içine bilgisayarınızda bulunan herhangi bir text dosyası düzenleyici program sayesinde aşağıdaki içeriği eklemek

network={
ssid=”WIFI NOKTANIZIN ADI”
psk=”WIFI ŞİFRENİZ”
key_mgmt=WPA-PSK
}

Daha sonra bu iki dosyayı SD kartınızın kök dizinine kopyalamanız gerekiyor. Her şeyi doğru yaptıysanız şimdi Raspberry Pi cihazınıza bağlanabiliyor olmalısınız. Bunun için Windows’ta ‘Komut Satırı’, macOS ve Linux tabanlı sistemizinde ise ‘Terminal’ adlı uygulama sayesinde aşağıdaki komutu girerek klavyedeki Enter tuşuna basmalısınız.

Bu komut sonrasında şifrenizi soran bir alan göreceksiniz. Raspbian işletim sisteminin varsayılan şifresi olan ‘raspberry’ girdikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi satırlar geliyor ise tebrikler, her şeyi doğru yaptınız.

Aklınıza takılan herhangi bir şeyi aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

HomeKit kurulumuna devam etmek istiyorsanız, bir sonraki adıma geçebilirsiniz

Raspberry Pi HomeKit kurulumu